Bollywood‘un ünlü oyuncusu Aamir Khan yeni filmi “Secret Superstar” ‘ın tanıtımı amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığının davetlisi olarak Türkiye‘ye geldi. Türkiye’de gördüğü ilgiden memnun olduğunu belirten Khan yöneltilen sorulara samimi cevap verdi.

İnsanlarla bağ kurabilme yeteneğinin hayattaki en büyük başarısı olduğunun farkında olduğunu ifade eden Khan, en önemli şeyin de diğer insanlara umut verebilmek olduğunu dile getirdi.

“Dangal” ve “Secret Superstar” filmlerinde kız ve erkek çocukları arasındaki eşitliğe değinmeye çalıştığını vurgulayan Khan, “Dangal’da filmin ebeveynlere bir mesaj verdiğini söyleyerek, ‘Secret Superstar’ın ise daha çok gençlere yönelik bir film olduğunu söyledi. Filmin hikayesin de “Umutları olan olağanüstü bir müzisyen kızın bağımsızlığını kazanma yolculuğu.” olduğunu anlattı.

Bugüne değin yaptığı bütün çalışmalarında, “umut” konusuna değinildiğini belirten Khan, “Umudumuz yoksa nereye gidebiliriz ki? Benim de amacım bir oyuncu olarak zengin fakir farketmeden insanlara umut aşılamak. Umut, herkesin hayatı için çok önemli, herkesin ihtiyacı var. Umudumuz yoksa başarımız da yok demektir.” dedi.

Ülkesinde ismi “Doğru tek başına kazanır” anlamına gelen bir televizyon programı yaptığına dikkati çeken Khan: “Bu aslında Hindistan’ın sloganı. Bu programda ben ve ekibim sosyal sorunları ele alıyoruz. Önce biz anlıyoruz, sonra bunları insanlarla paylaşıyoruz. Sorunu 360 derece irdeliyor, sonra insanlara sunuyoruz. Amacımız alkolizm, aile içi şiddet gibi sorunları tartışmaya açmak. Televizyon programına başlayalı 3 yıl oldu. Anladım ki ben çok korunaklı bir hayat yaşıyormuşum. Bu program sayesinde kendi halkıma daha fazla yakınlaştım. Benim için inanılmaz bir öğrenme süreci oldu.”

“Temel sorumluluğum eğlenceli vakit geçirtmek”

“Bir insanın kalbini, hissiyatını değiştirirseniz kanunlara gerek kalmaz. Ben de sanatçı olarak insanların fikrini değiştirmeyi, onlarda bir farkındalık yaratmayı istedim. Ben kendi yaratıcılığım çerçevesinde, siyasetten daha çok şey yapacağımı ve daha fazla sosyal katkı sağlayacağımı düşünüyorum.”

Hindistan’da siyasete girip girmeyeceği yönünde gelen soruya Khan, ülkesinde, olumlu katkı sağlayan birçok insandan sadece biri olduğunu belirtti. Hindistan’da hamile kadınların, çocuklarının cinsiyetini öğrenmesinin yasak olduğunu, çünkü kız çocuğu olacağını öğrenen kişilerin onu aldırma eylemine geçtiğini söyledi. Khan, “Bu çok kötü bir şey. Bir insanın kalbini, hissiyatını değiştirirseniz kanunlara gerek kalmaz. Ben de sanatçı olarak insanların fikrini değiştirmeyi, onlarda bir farkındalık yaratmayı istedim. Ben kendi yaratıcılığım çerçevesinde, siyasetten daha çok şey yapacağımı ve daha fazla sosyal katkı sağlayacağımı düşünüyorum.” sözleriyle cevap verdi.

Oynayacağı karakteri anlamanın ve onun dünyasına girmenin çok zor bir konu olduğunun altını çizen oyuncu, şunları kaydetti:

“Ben, konu seçerken ‘Şu sosyal konuya değineceğim’ diye önceden karar vermiyorum. Benim temel sorumluluğum insanlara eğlenceli vakit geçirtmek. Sosyal konularla ilgili ders almak isteseler üniversiteye giderlerdi. Öncelikle ‘Bu hikaye beni heyecanlandırıyor mu? İnsanlar eğlenir mi? diye düşünüyorum. Sosyal kısmı ikinci mesele. Hem eğlenceli hem de sosyal bir konuyu ele alıyorsa çok daha güzel olur. Bir film beni heyecanlandırmıyorsa, sosyal anlamda çok iyi olsa da o filmi yapmam.”

Aamir Khan, Roberto Benigni’nin başrolünde yer aldığı “Hayat Güzeldir” filminden çok etkilendiğini vurgulayarak, Tom Hanks, Leonardo DiCaprio, Harrison Ford ve Merly Streep’i de severek takip ettiğini anlattı.

Bilgi yarışmalarını sevdiğini söyleyen Khan, Türkiye’de “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasına katılacağını ve kazandığı ödülü Türkiye’de bir sivil toplum kuruluşuna vereceğini söyledi.

Kaynak: AA

Sizin fikriniz nedir?