Günümüzde birçok endüstri çeşitli sebeplerle canlı hayvan türleri üzerinde deneyler yapıyor. Bunların başında ilaç ve kozmetik endüstrileri geliyor.192 milyondan fazla hayvan yaşam alanlarından koparılarak laboratuvarlarda tutulurken, deneylerin %30’undan fazlası orta ve şiddetli acı veren uygulamalar içeriyor. İstatistikler, hayvanlar üzerinde test edilen ilaçların %98’inden fazlasının hiçbir zaman raflara çıkmadığını gösteriyor.

Save Ralph kısa filmi gözleri yeniden hayvan deneylerine çevirdi. Günümüzde birçok endüstri çeşitli sebeplerle canlı hayvan türleri üzerinde deneyler yapıyor. Bunların başında ilaç ve kozmetik endüstrileri geliyor. Amerika’da yayınlanan hayvan deneyleri istatistiklerini inceleyen Türkiye’nin ilk online PR servisi B2Press’in paylaştığı verilere göre, dünya genelinde 192 milyondan fazla hayvan, yaşam alanlarından koparılarak laboratuvarlarda tutuluyor. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin %30’undan fazlası orta ve şiddetli acı veren uygulamalar içeriyor. En ağır bilanço ise ilaç endüstrisinde görülüyor. İstatistikler, hayvanlar üzerinde test edilen ilaçların %98’inden fazlasının hiçbir zaman raflara çıkmadığını gösteriyor.

En Çok Denek Hayvanı Kullanan Ülkeler

En çok denek hayvanı kullanan ülkelerin başında Çin ardından Amerika Birleşik Devletler geliyor. Çin tüm kozmetikler için hayvan testi yapılmasını zorunlu kıldı, 20,5 milyon ile en çok denek hayvanı kullanan ülke olarak öne çıktı. Hayvan testlerini en çok kullanan ülkelerden bir diğeri olan Amerika Birleşik Devletleri’nin laboratuvarlarında ise 22 milyon hayvan araştırma için kullanılıyor. Kozmetik testlerinde 500 binden fazla hayvanın denek olarak kullanıldığı görülürken, aralarında Norveç, Yeni Zelanda, Hindistan ve Avustralya’nın da bulunduğu 39 ülkede ise kozmetik ürünlerde hayvan deneylerinin yasaklandığı biliniyor.

Denek Olarak Kullanılan Araştırma Hayvanlarını Yasalar Korumuyor

Araştırma hayvanlarının çoğu ise herhangi bir hayvan refahı yasası tarafından korunmuyor. Online PR Servisi’nin derlediği istatistikler, deneylerde en çok kullanılan hayvan türlerini de ortaya koyuyor. Klinik öncesi çalışmaların uygulanabilir olması için deneylerde en az 2 tür kullanılırken, 171 bin 406 deneyin parçası olan Gine domuzları %20,57’yle ilk sırada yer alıyor. Onları %16,46’yla tavşanlar, %11,75’le insanlar hariç primatlar, %9,49’la hamsterlarve %7,29’la köpekler izliyor.

Editör: Zeynep Yolcu

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.